Category Archives: - КУЛТУРА на бъдещето

328819360_935433134495398_7976561629356409615_n

Екип на “Място за бъдеще”: Димитра Канева

Димитра Петрова Канева е член на Управителния съвет на СГС-Щастливеца от 2020 г. Тя е завършила бакалавърска и магистърска програма “Драматургия и театрално изкуство” в Уелс. Инициатор е на театрално студио “Ad Astra”. Членува в Управителния съвет на “Млади за Земята – Европа”.

Виж още:

“Земя на копнежи” – представление на Димитра Канева и екип в театър “Сълза и смях” март 2023

„Земя на копнежи” по идея на Димитра Канева. „Това е приказка за планина-пазител, за дълбок, зелен лес, и за море, което удавя старите хоризонти и ражда нови.” „Земя на копнежи” – изследва връзката на човека с дома му, усещането за принадлежност и общност, емоциите пред лицето на загубата.

Сдружение Щастливеца 2020 on line лекция за мрежа Място за бъдеще – на гости на студенти по икономика в НБУ

Четири млади дами от Сдружение Щастливеца разказват за Международен интердисциплинен Пътуващ университет в Чипровци и Западна Стара планина и за образователната мрежа Място за бъдеще – Владимира Иванова, Гергана Костуркова, Димитра Канева и Силвия Георгиева гостуваха през април 2020 на студентите от департамент Икономика на Нов български университет на семинар на тема Образование и устойчиво развитие.

“Душата съществува” – поетчино-театрално представление на Димитра Канева: Премиера на книга “Малки ръчички” от Петър Канев: 24 април 2019 г., клуб MAZE

Начало: Велика сряда, 24 април 2019,   Място за бъдеще на алтернативната култура на културните:   Другата София, Клуб MAZE на ул. Христо Белчев №1   Водещи: Димитра Канева, Владимира Иванова

Блог на Димитра Канева:

 

maxresdefault

Сдружение Щастливеца 2020 on line лекция за мрежа Място за бъдеще – на гости на студенти по икономика в НБУ

Четири млади дами от Сдружение Щастливеца разказват за Международен интердисциплинен Пътуващ университет в Чипровци и Западна Стара планина и за образователната мрежа Място за бъдеще – Владимира Иванова, Гергана Костуркова, Димитра Канева и Силвия Георгиева гостуваха през април 2020 на студентите от департамент Икономика на Нов български университет на семинар на тема Образование и устойчиво развитие – първо в курс Социална и солидарна икономика, ръководен от д-р Радосвета Кръстанова. Вижте видео-записа:

Непосредствено след това Владимира, Гергана, Димитра и Силвия от сдружение Щастливеца разказаха за мрежата Място за бъдеще и на студентите от курс Кръгова икономика в НБУ, по време на семинара им на тема Образование и местно развитие, ръководен от д-р Кръстанова – гледайте видео-записа:

ВИЖ ОЩЕ:

Vladimira Ivanova How to be more than students or the unsuspectedutilities of learning while traveling Interdisciplinary International Travelling University: NEW AND TRADITIONAL COMMUNITIES IN EUROPE: BETWEEN PAST AND FUTURE 2015, July 6-12, in Chiprovtsi, Bulgaria

 

ПРОГРАМА НА КРЪГЛА МАСА “София 2020: Градска мобилност от бъдещето или от миналото?” 16-18 април 2018 г. – Crowd-In Project

Интердисциплинна образователна мрежа Място за бъдеще, Иниститут за изследване на обществата и знанието при БАН, Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия, Дом за науките за човека (MSH) към Университетът на Бургундия, Франция, Софийско гражданско сдружение Щастливеца имат удоволствието да ви поканят на КРЪГЛА МАСА за реализирането на 

„Разработване и управление на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност“

Проектът  Crowd In е международен, интердисциплинарен и се осъществява на няколко етапа.

Целта на първият етап е формиране на международни интердисциплинарни екипи за осъществяване на проекта - Crowd In (“Мобилност на бъдещето в урбанизираните райони чрез Crowd-Intelligence - изграждане на европейска партньорска структура за стимулиране на иновативни структури на демокрация на участието, за мобилност на бъдещето в различна локална среда“.) 

След първата среща на международните екипи през лятото на 2017 г. в Рурската област в Германия, второто събитие, предвидено по проекта, е кръглата маса в София, от 16 до 18 април 2018 г., с участието на ангажирани с проблемите на устойчивата градска мобилност на българската столица граждани, инициативи, организации и институтции.

ПРОГРАМА НА КРЪГЛА МАСА 

“София 2020: Градска мобилност от миналото или от бъдещето?”

16-18 април 2018 г.

16 април – ПРЕДСТАВЯНЕ НА ЦЕЛИТЕ И НА УЧАСТНИЦИТЕ И ФОРМУЛИРАНЕ НА ПРОБЛЕМА И ЗАДАЧИТЕ НА КРЪГЛАТА МАСА

 място: ГЕНЕРАТОР, в бившия завод «Витоша» на бул. “Черни връх” №47

(влиза се от задния вход)

Официално откриване на кръглата маса – уводни думи и приветствия:

д-р Петър КАНЕВ – координатор на проекта I-MaP за България

Зилке Щайнберг – директор на Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия – инициатор на проекта

Мари ЖегюУниверситет на Бургундия, Франция и FIAP – ръководител на проекта.

Мартин Заимов – представител на ГЕНЕРАТОР, домакин на откриването

доц. д-р Валери Личев – ръководител на Секция Антропологически изследвания към Истититут за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) при Българска академия на науките (БАН) и участник в международната образователна мрежа Място за бъдеще.

арх. д-р Климент ИвановДепартамент Архитектура на Нов български университет (НБУ) и участник в международната образователна мрежа Място за бъдеще.

Иван Велков – заместник председател на Столичния общински съвет (СОС).

Представяне на целите на кръглата маса и на участниците в нея – водещи: Петър Канев и Мари Жегю и екип на Сдружение Щастливеца Образователна мрежа Място за бъдеще - Интердисциплинният подход и смисълът от работа в неконвенционални групи.

Мари Жегю и Зилке Щайнберг (FIAP) – Представяне на проекта I-MaP, цели, задачи, перспективи, участници и партньори.

Иван ВелковСтоличен общински съвет, Мартин Заимов (ГЕНЕРАТОР) и Ангел Буров – Съюз на урбанистите в България (СУБ) – Проблемите на планирането на устойчива градска среда и мобилност в София.

Радост МариноваСдружение Велоеволюция и Веселин КиревГражданска инициатива за обществен релсов транспорт: Контролната власт – смисълът на обществения надзор и на гражданското участие при процесите на вземане на решения.

Мартин Заимов – Широкият смисъл на понятието “дизайн” – от първия план за мобилността в София, през инициирането на Сдружението за електрическите превозни средства в България до инициативата ГЕНЕРАТОР.

 17 април – ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕЙНОСТТА, ПОСТИЖЕНИЯТА И ПЕРСПЕКТИВИТЕ ЗА РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ НА ГРАДСКАТА МОБИЛНОСТ ОТ УЧАСТНИЦИТЕ В КРЪГЛАТА МАСА.

Място на провеждане: Семинарна зала на Института по право при БАН на ул. Сердика №4, партерен етаж.

Откриване на сесията от  Мари Жегю и Петър Канев – очертаване на задачите за деня и начинът на провеждане на събитието.

Драгомир КонстантиновФондация “Зеленика” и Мария Малцева, Инициативен комитет “София – зелена столица” и Група Град. Кратко представяне опита им, на дейностите и инициативите и отговаряне на въпроси на участниците.

Лилия Енчева-Христова, обществен посредник на град София (столичен омбудстман) – Смисъл на взаимодействието на Столична община с гражданските инициативи.

Мари Жегю и Зилке Щайнберг (FIAP) – представяне на академичните и научни измерения на проекта I-MaP, на академичните партньори, на интердисциплинарната методологията и подход на екипа, съобразени с целите за развиване на устойчиви комплексни системи чрез съвместната работа (синергия) на науките за човека и обществата и на технологичните разработки и иновации.

проф. Румяна Стоилова – директор на Институт за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) при БАН – Възможностите на науките за човека и обществата в БАН за принос по отошение на дългосрочните цели на проекта I-MaP.

доц. арх. Георги Георгиев – ръководител на Департамент Архитектура към Нов български университет (НБУ) – Мобилност, градоустройство и устойчиво развитие на градската среда – какъв може да бъде приноса на академичните и образователните организации към адекватното им планиране.

Ангел Буров и Васил МаджирскиСъюз на урбанистите в България (СУБ) – Предизвикателства пред приложението на разработвания към момента План за устойчива градска мобилност на София и по принцип.

Брейнсторм. Обявяване на резултатите от обсъждането.

Откриване на следобедната сесия. Брейнсторм и работа по групи. Обявяване на резултатите от работата по групи.

Борислав Сандов, съпредседател на Политическа партия Зелените – Проблеми и перспективи пред зелените градски политики в България.

Брейнсторм – идентифициране на проблеми на София, които могат да се интегрират към задачите на проекта.

Резултати от обсъждането  – търсене на допирни точки и консенсус.

Иван Велков – заместник председател на СОС -  Столичен общински съвет и проблемите на устойчивата градска мобилност.

арх. Любомир ГеоргиевОбщинско предприятие Софпроект – общ градоустройствен план. Представяне на дейността и на предизвикателствата пред организацията.

Заключително обобщение – формулиране на обща позиция.

 18 април – ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ОБОБЩЕНИЯ И РЕШЕНИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО.

Място на провеждане: Семинарна на Института по право при БАН на ул. Сердика №4, партерен етаж.

Калоян Карамитов Визия за София. Кратко представяне на дейността и отговаряне на въпроси на участниците.

Гергин БорисовГражданска инициатива “Спаси София”. Представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

Заключителна дискусия и обобщение на резултатите от кръглата маса. Заключетелни думи, изводи от кръглата маса, обявяване на следващите стъпки и събития, свързани с проекта за България.

Инициатори: Интердисциплинна образователна мрежа Място за бъдеще, Иниститут за изследване на обществата и знанието при БАН, Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия, Дом за науките за човека (MSH) към Университетът на Бургундия, Франция, Софийско гражданско сдружение Щастливеца.

1-Заснемане на цял екран 12.4.2018 г. 132754

Първият етап на проекта „Разработване и управление на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност – I-MaP“ е финансиран от Германското федерално министерство на околната среда и устойчивото развитие и се изпълнява от Социологическия институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Парка на науката в град Гелзенкирхен, провинция Северен Рейн – Вестфалия. Целта е създаване на международен екип за кандидатстване по голям европейски проект по програма „Хоризонт 2020“ или по друга европейска програма. Партниращи държави по проекта са Германия, Франция, Чехия, Словакия и България. От германска страна проектът ще се реализира като съвместна дейност на института FIAP, Университета на Мюнстер и Вупертал институт в градовете Гелзенкирхен и Мюнстер в Рурския регион. Партньори от френска страна са Центърът „Русо“ за изследвания на иновативни преходи (Réseau Recherche Innovation Transition), Дом за науките за човека (MSH) към Университета на Бургундия в град Дижон. В Словакия проектът ще се изпълнява в самоуправляващия се регион Жилина и ще се осъществява в партньорство с организацията PEDAL Consulting. В Чехия и в България проектът ще търси възможности за приложение в две от най-интензивно трансформиращите са урбанизирани столици в Централна и Югоизточна Европа – Прага и София. В Чехия проектът се координира от неправителствената организация EDUcentrum, посветена на иновации в образованието и на практическо образование, която има дългогодишен опит в съвместна работа с община Прага. В София проектът се координира от Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“ и Интердисциплинарна образователна мрежа „Място за бъдеще“ и ще се осъществява с участието на департамент Архитектура на Нов български университет и Института за изследване на обществата и знанието при БАН.

На първия етап от проекта все още има възможност към международните му инициатори да се присъединят и нови партньори от участващите държави. Участващите в консорциума организации си поставят за дългосрочна цел съвместното разработване на иновативен модел за управление на мобилността, не само на ниво тестване и симулация, но и на ниво частичното му приложение спрямо местните нужди на участващите региони и общини.

В тази връзка всяка от партниращите страни в първия етап на проекта се ангажира с осъществяването на срещи на партньорите и кръгли маси на местна територия в собствените си държави и на терен в участващите региони, с цел постигане на координацията за съвместната работа на партньорите.

Кръглата маса в София се осъществява с подкрепата на:

1-cropped-issk-head.jpg (1340×330) - Google Chrome 12.4.2018 г. 132224

————————————————————————————–

Още за първия етап на проекта:

crowdinLogo

Stage 1 Crowd In ”Мобилност на бъдещето в урбанизираните райони чрез Crowd-Intelligence - изграждане на европейска партньорска структура за стимулиране на иновативни структури на демокрация на участието, за мобилност на бъдещето в различна локална среда“.

ЦЕЛИ:

Създаване на устойчив консорциум (академичен и производствен), който да подготви няколко различни международни проекто-предложения.

Развиване на иновативни технологии, услуги и сценарии за прилагане на устойчива градска мобилност в урбанизираните райони.

Подсилване на мотивацията на участниците чрез съдействие и колаборация.

Интегриране на хетерогенни разнородни групи и общности с цел иновативни решения на регионално ниво.

Организиране на устойчива структура за междукултурен обмен на знание.

DSC_0041-750x500

РАБОТЕН ПЛАН:

Създаване на действаща международна мрежа:

- Дефиниране на нуждите и натрупване на различни идеи за решения на проблемите на град София и на град Прага.

- Иницииране на кооперативно работещи групи в София и в Прага.

- Интеграция на партньорите на терен във Франция и в Германия.

- Осъществяване на иновативни уъркшопи в двата целеви града.

- Анализ на събраните данни и резултати и разработване на няколко различни проекто-предложения.

- Коопериране на проекто-предложенията в рамите на съвместни международни проекти.

DSC_0038-750x500

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПЪРВИЯ ЕТАП:

- Инцииране на европейско сътрудничество в областта на устойчивото развитие на градската мобилност.

- Разработване на съвместно международно проекто-предложение към някоя от Европейските програми за финансиране.

-Развитие на междукултурни изследователски структури и мрежи за професионална компетентност.

На снимките по-горе: Международната среща и уъркшопи в Парка на науката в Гелзенкирхен, Германия – първото събитие по проекта, юли 2017 г. Автор на снимките: Мари Жегю

Живеем ли на планета? – Какво свързва България, Намибия и Перу? … Семинар-дискусия с участието на Генади КОНДАРЕВ и студенти на П. Канев

namibia-kolazh

На 20 декември 2016 г. и на 8 февруари 2017 г. по проект … бяха проведени две дискусии с участието на студенти от специалности ”Комуникация и информиране” и “Обществени политики и практики” на Университета по библиотекознание и информационни технологии. Откритите семинара бяха посветени на проблемите за бъдещето развитие, международни комуникации и конфликти на планетата ни и за връзките между т.нар. “Първи” и “Трети свят” – с участието на гост-лектор Генади Кондарев, икономист от Екологично сдружение За Земята и представител на международните организации Приятели на Земята, Грийнпийс и Bankwatch към ООН за България. Генади Кондарев сподели със студентите от специалности Обществени политики и практики и Комуникации и иноформиране на УниБИТ своите лични наблюдения и лични преживявания в Африка и в Перу, свързни с темата на семинара, както и видео-кадри и филми, заснети от него и от негови съмишленици на местата, където е изнесена днес частната западна неоколиниална добивна индустрия – държавата, която се управлява от петролната корпорация Шел – Нигерия, а също и за неподозираните и изненадващи връзки между България и Намибия и Перу – три страни в три части на света, свързани от един и същ умишлено укриван проблем…

 

Двата дебата се реализират с финансовата подкрепа на Европейския съюз.

Съдържанието на дебата е изцяло отговорност на сдруженията „За Земята” и “Щастливеца” и по никакъв начин не може да се приема, че отразява позициите на Европейския съюз.

* * *

Организацията и провеждането на двата дебата са осъществени от Софийско гражданско сдружение – Щастливеца, Интердисципленна образователна мрежа “Място за бъдеще” и Екологично сдружение “За Земята” по проект

“Enabling students and citizens to realise better their global environmental and social footprint.” Under an agreement with CEE Bankwatch Network (address Rozcesti 6 / 1434, Praha 9, 190 00, Czech Republic) c № 681/15.
Place for Future Education Network

01. 12. 2016: ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА СТУДЕНТА: МЕЖДУНАРОДНИТЕ ПЪТУВАЩИ УНИВЕРСИТЕТИ В ЧИПРОВЦИ И ЗАПАДНА СТАРА ПЛАНИНА

Скъпи приятели на нашите Международни пътуващи университети в Чипровци и Западна Стара планина!

В четвъртък, 1 декември, от 16.20 до 19.00 в Нов български университет се порведе семинар за нашето Голямо общо нещо, което заедно творим вече осма поредна година – - ние, екипът на Международната интердисциплинна Образователна мрежа “Място за бъдеще”, подкрепена от Фонда за стратегическо развитие на Нов български университет и от седем европейски научни и образователни институтции от различни държави и инициирана от Гражданско сдружение Щастливеца! Ще видите филм-изненада, създаден от Елица, Кристиян и Стефан – видни участници в Университета и студенти на НБУ, ще се насладите на снимките, подбрани от Симо и Елена, ще ни видите и как говорим за това какво искаме да правим занапред!

Гледайте видео-записа от събитието, за да научите повече за Международните пътуващи семинари, провеждани ежегодно в Северозападна България, и точно в техния дух да се позабавляваме.

________________________________________________________

А след това каним всички да гледат и филмчето за Пътуващите ни университети в Западна Стара планина и Чипровци, изготвено от Елица СТЕФАНОВА, студент по режисура в департамент Кино на Нов български университет:

Малко допълнителна информация за събитието.
Студенти и нестуденти (но предимно студенти) представят този “алтернативен”, разпускащ, образователен пътуващ университет, където можете да научите повече, отколкото предполагате, че е възможно за пет дни. Но вярвайте, това въобще няма да коства на забавите и запознаствата с едни от най – прекрасните хора в България, занимаващи се с всевъзможни дейности. Режисьори, актьори, дизайнери, художници, музиканти, прависти, журналисти, преподаватели, ръководители на фирми и учреждения за какво ли не, бoклукчии, спасители по плажа, бармани, сервитьори, държавни глави, министри, че дори и безработни, но вярвайте, тези хора си заслужават. Ще бъдете изумени от това какво може да ви донесе този университет като преживявания и запознанства.
Но освен тез всевъзможни персонажи от България, ние ще бъдем акомпанирани от чужденци, които идват всяка година с нас на това незабравимо приключение.


Та ако желаете да ни видите що за хора сме, ГЛЕДАЙТЕ тези видео-материали, ние ще сме там, че и с нас двама чаровни водещи (дано, ако не са ви чаровни, ще ги сменим), вижте ни, дайте на нас да се видим и бъдете готови за едно по-различно представяне на университет.

Кога и къде?

Нов български университет (НБУ)

Зала 212, корпус 1

Организатори:
департаменти „Архитектура“, „Администрация и управление“, „Икономика“, „Масови комуникации“, „Политически науки“, „Романистика и германистика“

Лектори:
Eлица Стефанова, студент в програма „Кино и телевизия“
Кристиян Методиев, студент в програма „Театър“
Владимира Иванова, студент в програма „Политически науки“

Модератор:
ас. д-р Радосвета Кръстанова

________________________________________________________

Семинарът е отворен за преподаватели от департаментите-организатори и за студенти от всички департаменти и специалности на НБУ.

Събитието представи Международните пътуващи университети в Западна Стара планина през опита и преживяванията на участвалите в тях студенти. Те споделят какво са научили, какво биха желали да правят занапред и защо това събитие би било полезно и интересно за техните колеги.

Place for Future Education Network

Place for Future Education Network

Студентите са подготвили презентация и кратък филм

с кадри от последния

Пътуващ университет

„Градът на бъдещето –

бъдещето на градовете“,

който се проведе тази година от 26 май до 1 юни в град Чипровци. Семинарът се провежда в рамките на проект „Градът на бъдещето – бъдещето на градовете“, подкрепен от Фонд за стратегическо развитие на НБУ.

Филмът, показан на събитието, както и цялата концепция на събитието, са дело на студентите Стефан Домузов (програма „Анимационно кино“), Елица Стефанова (програма „Кино и телевизия“) и Кристиян Методиев (програма „Театър“).