Проектът “Бъдещето на града – Градът на бъдещето” включва Международен пътуващ университет в региона на Западна Стара планина и Международна студентска конференция в град Чипровци. Събитието, което се състояот 26 май до 1 юни 2016 г., е традиционно интердисциплинно и между-департаментно. То се съществява за осма поредна година, с участието на студенти, докторанти, преподаватели и изследователи от НБУ, БАН, френски, немски, словашки и други европейски образователни и академични институции. През годините в събитието са участвали студенти и преподаватели от България, Китай, Южна Корея, Словакия, Швеция, Великобритания, Франция и Германия.
ВИДЕО ДНЕВНИК: ОТКРИВАНЕ
-
Travelling University 2016 Opening Session in Chiprovtsi Museum
Travelling University 2016 Official Opening in Chiprovtsi
През 2016 година в международната образователна проява се включиха преподаватели, учени и експерти от различни сфери на знанието и практиката от Университета на Бургундия в Дижон, Университета на Гренобъл и TalentCampus – Бургундия, Франция, университета на Фрайбург, Швейцария и Института за изследване на обществата и знанието – БАН. Те работиха съвместно с колегите си от НБУ и представители на местните общности в няколко населени места от региона Западна Стара планина – Чипровци, Белоградчик, с. Желен, с. Бели мел.
ВИДЕО ДНЕВНИК: ПЪТУВАЩИ ЛЕКЦИИ И СЕМИНАРИ:
Екологичният дом на арх Г Георгиев до Белоградчик – Пътуващ университет Бъдещето на града 2016
-
Елена Цицелкова ”Музеят и неговият принос в за развитието на града”
Светлана Тренчева Чипровските килими
Валери Личев Символният свят в традиционната българска къща
-
Genady Kondarev The New Energy Travelling University in Chiprovtsi 2016
ВИДЕО ДНЕВНИК: РЕЗУЛТАТИ НА РАБОТНИТЕ ГРУПИ:
Към събитието през 2016 г. в работните екипи бяха интегрирани и студенти, докторанти и преподаватели от Катедра Библиотечни науки към Факултет по библиотекознание и културно наследство на Университета по библиотекознание и информационни технологии в София, които участваха със собствен спечелен проект по наредба №5 на Министерство на образованието и науката на Република България.
Зелена работна група\’Green’ Working Group at Travelling University in Chiprovtsi 2016
-
Tarvelling University ‘Place for Future” 2016 in West Stara Planina Mountain
В пътуващия университет взеха участие студенти от разнообразни специалности и представители на шест департамента на НБУ – “Архитектура”, “Администрация и управление”, “Икономика”, “Масови комуникации”, “Политически науки” и “Романистика и германистика”. Студентите и докторантите се запознаха културно-историческото и природно богатство на региона, познат като “най-бедния регион в ЕС”. Основна цел на събитието беше участниците да разсъждават върху основните проблеми на населените места там – безработица, демографски срив, лошо управление на държавни средства и европейски фондове, липса на административен капацитет и човешки ресурс, както и със социалните, политически и културни последици от тези явления за градовете и селата в региона. В резулатат от проведените семинари и теренни изследвания, съпътствани от посещения на ключови места, пътуващи лекции и семинари и срещи с местната власт и местните хора, студентите, разделени в 6 работни групи, разработиха свои визии за решаване на местни проблеми. Работата в екип се съсредоточи около няколко основни теми – земеделие в града, зелени работни места, развитие на алтернативен градски туризъм, граждани и местна власт, паметта и града, ахитектура и градоустройство. - Те представиха резултатите от екипната работа в Музея на град Чипровци на английски език. На заключителното събитие присъстваха областния управител на област Монтана Ивайло Петров и зам- областния управител Нина Петкова.
- ВИДЕО ДНЕВНИК: ЗАКРИВАНЕ
-
Закриване на Пътуващ университет 2016 в Чипровци Върви народе възродени
Видео-дневник на всички основни събития на Пътуващия университет :
ВИДЕО-ДНЕВНИК:
Първи ден – 26.05
07,45 Среща на площад “Александър Невски” в София на гърба на катедралата. Фирмата- превозвач е ГРИМАН ТРАВЪЛ, а номерът на автобуса СА 6965 МР. Преброяване на участниците по списък.
08:00 Отпътуване от София директно за Белоградчик по магистралата (спирка за почивка само в село Превала и за малко в Чупрене). В автобуса представяме екипа (всеки казва по няколко думи). Водещ – Иван Попов-Иво. Събиране на пари (отговорник: Симеон Горов) и разделяне на участниците по групи.
Посещение на експерименталната екологична независима къща и стопанство на арх. Георги Георгиев в махала Извос, близо до Белоградчик. До къщата се ходи пеша 2 км. на открит терен. Влизането в двора и в къщата на арх. Георгиев се осъществява на групи от по няколко човека, останалите си изчакват реда пред оградата на стопанството. Посещението на къщата е само за тези, които не са я виждали. Желателно е, който вече е посещавал къщата на арх. Георгиев да не я посещава отново.
13.30 – 14:30 Обяд в Белоградчик
15:00 Рейсът ни закарва на Калето – правим разходка през скалите и излизаме на площада от към лятната сцена Гъбите – там ни чака рейсът
17:00 Заминаваме за Чипровци
Настаняване
Втори ден – 27.05
09:00 – Среща пред музея на Историческия хълма на град Чипровци. Общ блок за всички (в Залата с килимите на Исторически музей Чипровци)
9,30 – 9,30 Въвеждаща лекция на Йорданка Замфирова (Сдружение ЧАР – Чипровци): “Град Чипровци – има ли шанс миналото пред прага на бъдещето?”
9,30 – 10,00 Лекция – Филип Кирилов (Сдружение за устойчиво развитие Тринога) : “Градско земеделие”
10,00 – 10,30 – Организационният екип на Пътуващия университет запознава участниците с правилата и условията на работа – водещ: д-р Радосвета Кръстанова
Дискусия 10:30 – 11:00 Кафе пауза (по-възможност да включва банички и сладки)
11:00 – 12:30 Откриване на Осми международен пътуващ университет в Чипровци
(Пламен Петков – кмет на Община Чипровци, Нина Петкова – заместник-областен управител на Област Монтана, д-р Анюта Каменова-Борин – директор на Исторически музей- град Чипровци, Светлана Тренчева – директор на Основно училище ‘Петър Парчевич”- Чипровци, д-р Радосвета Кръстанова – НБУ и сдружение Щастливеца, Петър Канев – БАН и Образователна мрежа МЯСТО ЗА БЪДЕЩЕ, д-р Франк Дюбоа – Университет на Бургундия, Етиен Галмиш – директор – Campus France, Етиен Сиапен – Университет на Гренобъл).
14,00 – 15:00 Обяд в Гостоприемница “Кипро”
15:00 – 18:00 Разходка в Чипровци и запознаване на участниците с местните жители на града. Лекция на д-р Анюта Борин в музея. Лекция на учителя, билкар и краевед Никола Николов в градината с билките в задния двор на училище. Запознаване с ОУ “Петър Парчевич”: Светлана Тренчева, директор на училището. Демонстрация на килимарски занаят в училището от учениците. Посещение на Демонстрационния център на занаятите. След това групите се разделят и започват работа и практическо ателие (уъркшоп) “Как да изгардим (оформим) устойчиви общностни умения”, ръководена от Фасилитаторската работна група от д-р Франк Дюбоа и Етиен Галмиш
Ден трети – 28.05
08:30 – 10:30 – Образователна игра Future City Game . Модератори: Д-р Илдико Отова и д-р Евелина Стайкова (НБУ).
11:00 – 12:30 Лекции
Лекция – Д-р Евелина Христова (НБУ) “Комуникация на благотворителността”
Лекция – Д-р Стефания Темелкова (НБУ) “City branding – културата като основа за бранд на дестинация”
13:00 – 15:00 Общ обяд за всички в Гостоприемницата Кипро
15:00 – 18:00 Посещение на Етнографския музей “Катеринина къща” в Чипровци. Работа по групи и практическо ателие (уъркшоп) “Как да изгардим устойчиви общностни умения”, ръководена от Фасилитаторската работна група от д-р Франк Дюбоа и Етиен Галмиш
Ден четвърти – 29.05
09:00 -10:30 Един общ блок от три лекции за всички
Лекция – д-р арх. Д-р Гергана Стефанова (НБУ) “Осветлението в града”
Лекция – доц. д-р арх. Георги Георгиев (НБУ) Обновени парижки квартали (Проект за градска регенерация на френската жилищна компания Logirep, Париж)
д-р Поли Муканова и доц. д-р Васил Загоров (Университет за библиотекознаие и информационни технологии (УниБИТ). “В търсене на непознати културни съкровища в българските градове. Защо неизвестните текстове са мост между миналото и бъдещето ни”
10:30 – 11:00 Кафе пауза
11:00 – 13:00 Един общ блок от три лекции за всички
11,00 – 11,30 Лекция – Драгомир Константинов (Фондация Зеленика) “Интегрирано градско развитие и социално предприемачество”
- Етиен Сиапен
(Университет на Гренобъл, Франция)
What Occupation Movement could learn us about social and democratic challenges in the cities?
The example of “Nuit Debout in France”
- Генади Кондарев
(Екологично сдружение “За Земята”)
“Градът и бъдещето му: развитие в “първия” и в “третия” свят”
12,30 – 13,00 Лекция – Елена Цицелкова ”Музеят и неговият принос в/за развитието на града”
13:15 – 15:00 Общ обяд за всички в Гостоприемницата Кипро
15:00 – 18:00 Работа по групи и практическо ателие (уъркшоп) “Как да изградим устойчиви общностни умения”, ръководена от Фасилитаторската работна група от д-р Франк Дюбоа и Етиен Галмиш
Ден пети – 30.05
09:00 – 10:30 Общ блок от две лекции за всички
Лекция д-р арх. Климент Иванов (НБУ) “Alternative forms of urban dwelling”
Лекция д-р Франк Дюбоа (Университет на Бургундия, Франция) “Re Challenging The Land: systemic territories prospective scenarios for towns and cities development plans”/ Нови предизвикателства пред градската среда: системни сценарии за териториално развитие на малките и големите градове
10:30 – 11:00 Кафе пауза
11:00 – 12:30 Закриващ панел
Лекция – Доц. Валери Личев (Институт за изследване на обществата и знанието, БАН) „Символика и екзистенциален смисъл на обитаваната среда“
Лекция – Д-р Петър Канев (Институт за изследване на обществата и знанието, БАН и УниБИТ) “Да изграждаш мостове” или шансовете за нова “агора” в градовете
13:00 – 14:30 – Общ обяд за всички в Гостоприемницата Кипро
14:30 – Среща на всички пред Гостоприемница Кипро – всички групово заминаваме с микробуси за Гушовския манастир, извозване с училищния микробус на община Чипровци
16,00 – среща с Пламен Ангелов Петков и Таня Петкова, които ни показват хижа Явор и ни разказва за своите планове за учебен и социален център в хижата.
16,30 – Разходка до Чипровския водопад, съчетана с работа по групи и практическо ателие (уъркшоп) “Как да изгардим устойчиви общностни умения”, ръководена от Фасилитаторската работна група от д-р Франк Дюбоа и Етиен Галмиш. Привечер заедно се прибираме в Чипровци пеша.
13:00 – 14:30 – Общ обяд за всички в Гостоприемницата Кипро
о 15:00 Заминаване за село Орешец
Посещение на старата църква и на природната забележителност пещера “Венец”.
Посещение на Чипровския манастир и на Клисурския манастир. Обяд в Клисурския манастир.
Ден седми – 1 юни
12,30 – Заключителен коктейл. Празнуване на десетия рожден ден на Гражданско сдружение Щастливеца.
16,00 – Заминаване на участниците. Изпращане на чуждестранните гости.
РАБОТНИ ГРУПИ
Окончателни работни групи към момента:
-
“Паметта и града”: преподавател: Поли Муканова, чипровчанин: Анюта Борин
Работа – в музея, в билиотеки, в читалища, в черквата. Очакван резултат: нови открития за неизвестни културни съкровища, идеи за помощ за музеите и реална помощ за музеите в Чипровци
2. 2. “Архитектурна” – Как една съществуваща сграда се пренася/изчертава върху лист хартия? Как опазваме архитектурното наследство? Реставрацията – бутафория или необходимост? - преподавател: Климент Иванов/ Георги Георгиев/ Гергана Стефанова, чирак: Милена; Работа – Архитектурно заснемане на черквата в село Белимел. Чипровчанин: ? Резултати – чертежи, направени на ръка, на съществуващото наследство. Оценка на направената реставрация. Предложения за експонирането на обекта.
Могат да се включат студенти с всякакви интереси.
3. “Градско земеделска” – преподавател: Филип Кирилов, чипровчанин: ? задача и резултат – изгарждане на ”автоматичната ” поливна система от рециклирани материали
4. “Зелени работни места в града” – преподавател: Драгомир Константинов, чипровчанин: ? задача и резултат: проект за бизнес план, за колкото може по-устойчив поминък в ситуацията на умозрително място, сходно с Чипровци
5. “Алетрнативен градски туризъм” – преподавател: Десислава Алексова, чипровчанин: ПРЕДЛАГАМ УЧЕНИЧКАТА ОТ СЕЛО ПРЕВАЛА ГЕРГАНА ТУК?, задача и резултат: проучване на туристическия потенциал – туристически ресурси, туристическа инфраструктура, материално-техническа база и др.; създаване на интегрирани тематични маршрути, в т.ч.: културно-исторически, маршрутно-познавателни, екотуристически, приключенски и проекто-брошура.
6. “ГРАЖДАНИТЕ И ВЛАСТТА В ГРАДА” – преподавател: Етиен Сиапен, чипровчанин, задача и резултат – неизвестни: никой още не е писал на Етиен, че трябва да измисли такова нещо
CITIZENS, POWER AND THE CITY
From the examples provided by the intervener (sociology PHD student and social activist ) and those from participant in the group, this workshop will offer to exchange about “the people”, civil society and institutions and power.
we will work on forms of civil societies, the concept of “empowerment”, the notion of democratic gap, means to think to move towards potential solutions to fill it.
we will try to use the role play from situations to work together in a more fun and different way.
our goal will be to form and to present one or several proposal to move towards strengthening civil society and the better understanding of power in Bulgaria.
7. Група за фасилитация “Устойчив социален дизайн” – преподаватели: Франк Дюбоа и Етиен Галмиш – виж описанието на английски по-долу, не е ясно кой чипровчанин включваме
организират ателие за ВСИЧКИ участници. Тяхното ателие е въвеждащо в работата, улесняващо вътрешно-груповите отношения, тоест педагогическо иметодическо. Франк и Етиен ще наблюдават цялостния процес, ще служат за фасилитатори и ще реагират на трудности и конфликти.
Предлагаме работните групи да работят всеки следобед в стаите на училището – всяка група да си има стая.Така в случай на много ЛОШО време ще има къде да се работи и няма да се налага хората да висят по кръчми или да се събират по невъзможни места..