Monthly Archives: June 2017

Устойчиво развитие на градската мобилност – международен проект I-MaP – Първи етап: Crowd-In

Проектът „Разработване и управление на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност – I-MaP“ е международен, интердисциплинарен и ще се осъществява на няколко етапа.

Целта на първият етап е формиране на международни интердисциплинарни екипи за осъществяване на проекта - Stage 1 Crowd In (“Мобилност на бъдещето в урбанизираните райони чрез Crowd-Intelligence - изграждане на европейска партньорска структура за стимулиране на иновативни структури на демокрация на участието, за мобилност на бъдещето в различна локална среда“.) 

След първата среща на международните екипи през лятото на 2017 г. в Рурската област в Германия, второто събитие, предвидено по проекта, е кръглата маса в София, от 16 до 18 април 2018 г., с участието на ангажирани с проблемите на устойчивата градска мобилност на българската столица граждани, инициативи, организации и институтции.

ВИЖ ОЩЕ: КРЪГЛА МАСА 

“София 2020: Градска мобилност от миналото или от бъдещето?”

16-18 април 2018 г. в ГЕНЕРАТОР и в ИИОЗ при БАН

Sofia 2020: Urban mobility from the past or from the future? A great new network - discussing sustainable and inovative ideas together gathered in unusual grops= Thank you for all of you — на Generator

Sofia 2020: Urban mobility from the past or from the future? A great new network – discussing sustainable and inovative ideas together gathered in unusual grops= Thank you for all of you — на Generator

Първият етап на проекта „Разработване и управление на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност – I-MaP“ е финансиран от Германското федерално министерство на околната среда и устойчивото развитие и се изпълнява от Социологическия институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Парка на науката в град Гелзенкирхен, провинция Северен Рейн – Вестфалия. Целта е създаване на международен екип за кандидатстване по голям европейски проект по програма „Хоризонт 2020“ или по друга европейска програма. Партниращи държави по проекта са Германия, Франция, Чехия, Словакия и България. От германска страна проектът ще се реализира като съвместна дейност на института FIAP, Университета на Мюнстер и Вупертал институт в градовете Гелзенкирхен и Мюнстер в Рурския регион. Партньори от френска страна са Центърът „Русо“ за изследвания на иновативни преходи (Réseau Recherche Innovation Transition), Дом за науките за човека (MSH) към Университета на Бургундия в град Дижон. В Словакия проектът ще се изпълнява в самоуправляващия се регион Жилина и ще се осъществява в партньорство с организацията PEDAL Consulting. В Чехия и в България проектът ще търси възможности за приложение в две от най-интензивно трансформиращите са урбанизирани столици в Централна и Югоизточна Европа – Прага и София. В Чехия проектът се координира от неправителствената организация EDUcentrum, посветена на иновации в образованието и на практическо образование, която има дългогодишен опит в съвместна работа с община Прага. В София проектът се координира от Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“ и Интердисциплинарна образователна мрежа „Място за бъдеще“ и ще се осъществява с участието на департамент Архитектура на Нов български университет и Института за изследване на обществата и знанието при БАН.

На първия етап от проекта все още има възможност към международните му инициатори да се присъединят и нови партньори от участващите държави. Участващите в консорциума организации си поставят за дългосрочна цел съвместното разработване на иновативен модел за управление на мобилността, не само на ниво тестване и симулация, но и на ниво частичното му приложение спрямо местните нужди на участващите региони и общини.

В тази връзка всяка от партниращите страни в първия етап на проекта се ангажира с осъществяването на срещи на партньорите и кръгли маси на местна територия в собствените си държави и на терен в участващите региони, с цел постигане на координацията за съвместната работа на партньорите.

————————————————————————————–

Още за първия етап на проекта:

crowdinLogo

Stage 1 Crowd In ”Мобилност на бъдещето в урбанизираните райони чрез Crowd-Intelligence - изграждане на европейска партньорска структура за стимулиране на иновативни структури на демокрация на участието, за мобилност на бъдещето в различна локална среда“.

ЦЕЛИ:

Създаване на устойчив консорциум (академичен и производствен), който да подготви няколко различни международни проекто-предложения.

Развиване на иновативни технологии, услуги и сценарии за прилагане на устойчива градска мобилност в урбанизираните райони.

Подсилване на мотивацията на участниците чрез съдействие и колаборация.

Интегриране на хетерогенни разнородни групи и общности с цел иновативни решения на регионално ниво.

Организиране на устойчива структура за междукултурен обмен на знание.

DSC_0041-750x500

РАБОТЕН ПЛАН:

Създаване на действаща международна мрежа:

- Дефиниране на нуждите и натрупване на различни идеи за решения на проблемите на град София и на град Прага.

- Иницииране на кооперативно работещи групи в София и в Прага.

- Интеграция на партньорите на терен във Франция и в Германия.

- Осъществяване на иновативни уъркшопи в двата целеви града.

- Анализ на събраните данни и резултати и разработване на няколко различни проекто-предложения.

- Коопериране на проекто-предложенията в рамите на съвместни международни проекти.

DSC_0038-750x500

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПЪРВИЯ ЕТАП:

- Инцииране на европейско сътрудничество в областта на устойчивото развитие на градската мобилност.

- Разработване на съвместно международно проекто-предложение към някоя от Европейските програми за финансиране.

-Развитие на междукултурни изследователски структури и мрежи за професионална компетентност.

ИНИЦИАТОРИ, УЧАСТНИЦИ и ПОДКРЕПИЛИ проекта:  

Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Парка нанауката в град Гелзенкирхен, Германия – инициатор на проекта

 Софийско гражданско сдружение Щастливеца 

 Университет на Бургундия, Франция

 Институт за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) при БАН – 

Департамент Архитектура на Нов български университет (НБУ) 

 ГЕНЕРАТОР

Фондация “Зеленика”

Секция Антропологически изследвания към Истититут за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) при Българска академия на науките (БАН)

  Трансдисциплинна международната образователна мрежа Място за бъдеще.

Съюз на урбанистите в България (СУБ)  

 Сдружение Велоеволюция

 – Гражданска инициатива за обществен релсов транспорт

 Инициативен комитет “София – зелена столица” 

 Група Град 

Сдружението за електрическите превозни средства в България 

Гражданска инициатива “Спаси София”

Лилия Енчева-ХристоваОбществен посредник на град София (столичен омбудстман)

Иван Велков – заместник председател на СОС -  Столичен общински съвет 

арх. Любомир Георгиев – Общинско предприятие Софпроект – общ градоустройствен план.

 – Визия за София

1-Заснемане на цял екран 12.4.2018 г. 132754

На снимките по-горе: Международната среща и уъркшопи в Парка на науката в Гелзенкирхен, Германия – първото събитие по проекта, юли 2017 г. Автор на снимките: Мари Жегю

Кръглата маса в София се осъществи с подкрепата на:

1-cropped-issk-head.jpg (1340×330) - Google Chrome 12.4.2018 г. 132224