1. – Разглеждане на училището, среща със заместник директора на ОУ „Петър Парчевич“ и учениците. Демонстрация на тъкане и на свързаните с тъкането народни песни и ритуали, като и на багрилините растения и билките, водещ: Юлия ИГНАТОВА
* * *
2. Посещение на Юлия ИГНАТОВА, майстор-килимар и учител. Лекция и демонстрация на килими и други традиционни занаяти;
* * *
* * *
4. – Срещи с местната общност: Посещение на Културния дом (Читалището), среща с представители на Сдружение ЧАР, запознаване с местния фолклор – танци и музика за всички, водещи: Йорданка ЗАМФИРОВА и Сдружение ЧАР:
* * *
Следобедните часове на Международния пролетен университет “Европа на път” в Чипровци през 2014 г. бяха посветени на опознавене на местните традиции, заняти и изкуства – най-напред майсторките-килимарки Юлия Димитрова и Севка Бардинска показаха образци на своето тъкаческо умение, , а след това музикантът Розко Замфиров организира надсвирване с тъпани, съпроводено от народни хора, в което се включиха най-смелите студенти и преподаватели. 22 май започна с посещение на училище „Петър Парчевич“, където участниците имаха възможност за се запознаят с ученическия клуб по тъкачество, да се опитат да тъкат под ръководството на малките майсторки и да посетят градината с багрилните растения, с които се оцветяват прословутите чипровски килими.
Регионът на Чипровци и северозападна Стара планина често е етикетиран като най-бедния в Европейския съюз. Същевременно той един от най-богатите на древна природа, история и култура в Европа. Чипровци е уникално място, в което връзката на бъдещето с миналото все още не се е изгубила през хилядолетията. Място – шанс да си припомним кои сме и да се запитаме накъде отиваме. Мястото, от където ние, човешките същества, някога сме тръгнали към Европа, е същевременно и мястото, където днес можем да потърсим отговорите накъде да продължим. Може би тези отговори витаят тук: в една атмосфера на чувствителност и загадъчна дълбочина, която изпълва цялото пространство; в насищащия старите къщи и девствените планини дух на ценността на осъзнатия човек, наследил оцелелите през хилядолетията и катастрофите древни символи, изпълнили все още живата традиция на чипровското килимарство и на местните стародавни общностни практики и ритуали – нематериалните съкровища, за достигането на които не е нужно да копаем в земята, а да се огледаме с виждащи и просветени разум и очи около себе си. Девствеността на община Чипровци е уникален шанс за устойчиво развитие на целия регион в посока към нашето общо бъдеще на планетата Земя.
Pingback: Пролетен университет „Европа на път“ 2014: ВИДЕО ДНЕВНИК на всички семинари и ателиета | Място за бъдеще