Създаването на център по устойчиво развитие в природен парк „Странджа“ е инициатива на сдружение „Култура на бъдещето“, което е наследник на няколко НПО, работили дългогодишно в сферата на екологията и опазването на околната среда. Наследило опита им, новосъздаденото сдружение адаптира посоката си на развитие и обхвата си на действие, за да отговори на новите предизвикателства, и дава една оригинална визия за културата на човешките общества, която интегрира в себе си всички области на познанието по нов и устойчив начин.
Бенефициенти
„Култура на бъдещето“ планира множество сътрудничества с нови и вече познати партньори. Сред тях са Община Царево, Община Малко Търново, ПП „Странджа“, Нов български университет, Университет по архитектура, строителство и геодезия, СУ „Св. Климент Охридски“, WWOOF (Световна мрежа от възможности за органично фермерство), както и някои европейски университети, които вече са в сътрудничество с гореспоменатите.
В рамките на проекта, изброените партньори поемат следните ангажименти:
- Община Царево и Община Малко Търново сътрудничат при подобряването на пътната инфраструктура (една от общите цели на проекта, описани по-долу).
- ПП „Странджа“ съдейства и координира дейностите по проекта в рамките на парка.
- Университетите осигуряват участници и част от лекторите на обучителните семинари, предвидени в проекта.
- WWOOF осигурява доброволци, които участват активно в поддръжката на стопанството към центъра (дейността е описана по-долу).
Обща цел
Проектът за изграждане на център по устойчиво развитие „Култура на бъдещето“ цели основно подобряване условията за живот в региона, изцяло на базата на устойчивото развитие. Това е основен приоритет на проекта, който ще служи като среда за трайния му просперитет във времето. Подобрявайки общите условия и качество на живот в региона, проектът осигурява благоприятна почва за развитие и разширяване на дейностите си.
Проектът предвижда и създаването на нови работни позиции в сферата на алтернативния туризъм и селското стопанство. Сегашната практика показва, че подобни „зелени“ работни места са трайни и дават условия за общото нарастване на заетостта.
Опазването и поддържането на природните и културни богатства на региона са също сред основните приоритети на проекта. Той цели популяризирането и същевременно облагородяването на природните дадености, както и съживяването на тракийското културно наследство.
След като регионът бъде по-добре разпознаваем в национален и общоевропейски мащаб, би трябвало да се му се осигури по-добър достъп. За целта, проектът предвижда подобряване и доизграждане на транспортната инфраструктура – междуградски, селски и горски пътища; в това число и участък от международния път Бургас–Истанбул.
Специфична цел
Сред прицелните области на дейността на центъра по устойчиво развитие „Култура на бъдещето“ е развиването на алтернативен туризъм в региона, превръщайки го в привлекателна дестинация за природолюбители, ценители на културата или просто хора, търсещи място за истински отдих и почивка – алтернатива на гъстонаселените и шумни курорти. Целта е да се даде едно ново измерение на селския туризъм в България, подобрявайки предлаганите услуги, така че да отговарят на най-високите стандарти в тази актуална и обещаваща сфера.
Повишавайки нивото на информираност относно многото различни практики на устойчиво развитие, центърът ще играе роля и на катализатор при прилагането в региона на най-новите методи и световни разработки в областта. Това ще съкрати чувствително пътя на нововъведенията до местните структури, където те могат да бъдат успешно приложени. Облагодетелствани от този процес, местните жители ще имат по-добри условия и инструменти за развиване на селски туризъм.
Усвояването и разработването на нови и ефективни практики за устойчиво развитие и алтернативен туризъм са интегрална част от една обща концепция за развитието на региона.
Проблемни области
Сред някои от проблемните области, обуславящи нуждата от проекта, са:
- Обезлюдяването и застаряването на населението в региона е препятствие, което трябва да бъде преодоляно възможно най-елегантно, поради деликатния подход на устойчивото развитие, който не предвижда изграждане на „свръхмодерни центрове за развлечение“. Привличането на млади хора обаче е от голямо значение, а липсата им оказва неблагоприятно влияние върху развитието на потенциалните възможности на региона.
- Ниското качество на живот също е сред основните проблемни области, в които проектът предвижда да работи.
- Опазването и популяризирането на природните и културни ценности е предизвикателство, справянето с което ще допринесе за решаването на гореспоменатите два проблема пред региона.
- Друг проблем е опазването на биоразнообразието в район от европейска и световна значимост. Това засяга сериозно екосистемата в Източна Европа и действията за предотвратяването на евентуални негативни последствия върху нея са повече от наложителни. Природен парк „Странджа“ е дом на множество ендемити и реликти, които съставляват значима част от неоспоримо ценното богатство на региона.
Така подредени, проблемните области градират според своята взаимообвързаност. Този холистичен подход изисква един адекватен отговор, интегрирайки в обща стратегия всички действия, които биха довели до по-ефективно управление на възможностите на региона.
Поради тази причина, проектът предвижда комплексни дейности, които да обслужват различните нужди на региона, без да пренебрегва взаимосвързаността им.
Дейности по проекта
- Проектът предвижда изграждането на учебна и леглова база, изцяло по технологии за екологично строителство.
Тази алтернативна архитектура подразбира използването на естествени материали като глина, дърво и камък.
- Създаване на стопанство със затворен цикъл на производство изцяло на базата на органичното земеделие. В стопанството работят предимно доброволци, осигурени по линия на WWOOF.
- Създаване и обновяване на вече съществуващи екопътеки.
- Разработване на веломаршрути.
- Ремонтни дейности по участъка от международния път към Истанбул между гр. Царево и гр. Малко Търново.
- Създаване на множество водопречистващи системи в селата в близост до реките Велека и Резовска. Технологията е на базата на тръстикови басейни, които са в състояние да пречистват отпадните води на множество домакинства до цели села, в зависимост от мащаба.
- Подобряване на състоянието на някои селски пътища, използвайки безасфалтови технологии.
- Целогодишно организиране на интердисциплинарни семинари.
Очаквани резултати
- След стартирането си проектът се очаква да разшири вече съществуващата партньорска мрежа.
- Дейността на стопанството ще повиши ефективността и производителността си.
- Очаква се създадените работни места да се утвърдят и да се отворят нови такива.
- Устойчивост и разширяване на дейностите на центъра.
- Бъдещото самофинансиране ще разчита на развитието на алтернативен туризъм в рамките на центъра, както и на развитието на биоземеделието в региона.
- Популяризиране на региона.
- Развитие на селския туризъм.
- Привличане на частни инвестиции.
- Привличане на млади хора с цел трайно заселване.
- Стимулиране на университетското сътрудничество в общоевропейски план.
- Подобряване на състоянието на ПП „Странджа“.
- Подобряване на речните корита на реките Велека и Резовска, както и чистотата на водите им.
- Разработване на иновации в сферата на биологичното земеделие, алтернативната архитектура и енергийната ефективност на подобен тип стопанства.
- Подобряване на междуселищната и главната пътна инфраструктура на региона.
Бюджет за изпълнение
Бюджетът за изпълнение на проекта възлиза на два милиона евро за срок от две години, като общините Царево и Малко Търново поемат част от сумата, предвидена за подобряване на пътната инфраструктура.
Очаквани източници на финансиране
- Проектът е инвестиционен и финансиран от Европейския фонд за регионално развитие по ОП „Околна среда 2007-2013 г.“ Дейностите по него покриват всички точки по една от трите нови цели на ЕФРР – „Сближаване“. Управляващ орган към ОП „Околна среда 2007-2013 г.“ е дирекция „Кохезионна политика за околната среда“ на МОСВ.
- Община Царево
- Община Малко Търново
- Сдружение „Култура на бъдещето“
Авторът е студент в департамент Политически науки на Нов български университет. Публикуваната тук разработка е идеален/идеен проект за устойчиво развитие на родния му край – Странджа, вдъхновен от пътуващия семинар и лятната практика по проект „Място за бъдеще“ в Западна Стара планина.