ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ е основно условие за съществуването на всяко истинско демократично общество. То се осъществява чрез различни форми на реално пряко участие на гражданите във вземането на решения на общинско и/или държавно равнище – от лобирането и застъпничеството до гарантираното право на глас в комисии и в съвети към институциите и от разнообразни практики на пряка демокрация като обществени обсъждания и референдуми до законовото право за контестация (оспорване на взети от политиците решения) и дори на гражданско неподчинение. Без гражданско участие е немислимо функционирането на действителна правова държава. Без гражданско участие не би могъл да се осъществи и проектът за устойчиво развитие на обществото.
Форум процесът: Още в зората на човечеството хората са се събирали, за да обсъждат как да внесат ред в делата си. Да се срещнеш и разговаряш с другия е било човешка необходимост и безценна социална дейност през годините, отвъд националните граници и религиозните вярвания. Когато дадеш на определени традиционни форми модерна структура, те могат да се превърнат в силни и ефективни инструменти за общуване. Форумът е един от методите, които могат да се използват за структуриране на дискусия. Неговата демократичност допълнително засилва процеса на участие, форумът се случва пред очите на хората и е отворен за всички, той работи с информацията открито, грижи се за равнопоставеността на всички мнения и гарантира отчетност на резултатите.
-
Основна цел на форум процеса: Постигане на по-добра комуникация между заинтересованите страни и подобряване на качеството на живот като цяло. През призмата на политическата перспектива това може да бъде видяно и като подобряване на управлението.
-
Тази страница съдържа:
“Моите права в Европейския съюз”
– ДИСКУСИЯ: Студентски права и права срещу полицейски произвол
- ДИСКУСИИ: София – град на бъдещето … Комуникират ли гражданите със Столична община?
- ДИСКУСИЯ За законопроека за прякото участие на гражданите в управлението
Граждански форум процеси “Място за бъдеще” – дневник от 2009 г.
Петър КАНЕВ: Що е гражданско общество и има ли то почва у нас?
Борислав САНДОВ: Схема за организиране на протест
адв. Свилен ОВЧАРОВ: За правата ни при полицейско задържане като протестиращи граждани
Ростислав КАНДИЛАРОВ: „Форум София“ – една сбъдваща се коалиция
Форум София е дискусионна група, отворена към участници, интересуващи се от: Гражданско участие в процеса на Устройствено планиране на гр София, Опазване на природните и културни ценности на град София. http://groups.google.com/group/forumsofia?pli=1
В памет на Боряна Шивачева – интервю от 2009 г.
Паметта за хора като Боряна Шивачева е това, което ни прави човеци
Радосвета КРЪСТАНОВА: Има ли време за бъдещето? Устойчиво развитие и гражданско участие
Форми на гражданско участие в политиката:
Пряка демокрация
Застъпничество
Лобиране
Участие в обществени и експертни съвети
Петиция
Митинги и шествия, демонстрации и протести
Съдебни дела
Гражданско неподчинение
Видове практики за пряка демокрация:
референдум
Обществено обсъждане
* * *
*
Видове граждански групи:
Grassroots – местни инициативи за решаване на локален проблем
Инициативен комитет – гражданско обединение по конкретен проблем, което не е регистрирано като юридическо лице в съда
Граждански мрежи – мрежови граждански кампании по обществен проблем, голяма част от участниците могат да не се познават лично по между си – Спасение 2000, Да спасим Иракли, граждани за Рила, БГ МАМА
Видове граждански неправителствени организации (НПО)– юридически лица:
Сдружение (асоциация) с нестопанска цел, регистрирано в обществена полза
Фондация – събира и разпределя ресурси, подпомага физически и юридически лица
Видове демократични практики: при вземане на решения. Консенсус е постигане на съгласие за решението чрез обсъждане и без гласуване.Пълно, обикновено и квалифицирано мнозинство са практики чрез гласуване. Пълното мнозинство – 100%. Обикновено мнозинство – 50%+1. Квалифицирано мнозинство – 2/3.
ПРОТЕСТ
Pingback: 19 ноември 2016 г.: Общо събрание на Сдружение Щастливеца | Място за бъдеще