Щастливи дела:
МЯСТО ЗА БЪДЕЩЕ
Университетска кампания за гражданско участие и устойчиво развитие МЯСТО ЗА БЪДЕЩЕ, подпомогнат от CEE Trust — целта е осъществяване на широк граждански форум в университетска среда и включване на проблематиката на гражданското участие и устойчивото развитие като практическа дейност в учебните програми на различни университетски специалности..http://www.placeforfuture.org/
ЗА ПРОЕКТА
Проектът „Място за бъдеще“ се осъществява от Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“ с финансовата помощ на Тръст за гражданско общество в Централна и Източна Европа (CEE Trust).
Университетската среда е естественото място, в което се раждат визии и новаторски проекти за бъдещето. Призванието на университетското образование е изграждането на интелектуалния елит – компетентни специалисти с ярка гражданска позиция.
„Място за бъдеще“ установява трайна връзка между академичния свят, гражданските инициативи и неправителствения сектор. Теоретичното и практическото обучение в реална среда дава конкретни примери за това как устойчивото мислене може да се превърне в устойчиво действие, като осъществява един своеобразен Университет на открито.
Ключовата дума на нашия проект е взаимодействие. Като превръща университетската среда в място за широк обществен дебат, проектът създава възможности за взаимодействие между активното гражданство и академичната общност.
Чрез разнообразни събития в университетска среда, екипът и партньорите съдействат на активни граждански инициативи. По този начин „Място за бъдеще“ включва в университетското образование нови идеи, актуални дебати и новаторски форми на обучение. Студентите придобиват знания и опит не само за теоретичния, но и за практическия аспект на гражданското участие като основа за устойчиво развитие.
Тези два аспекта определят новаторския и интердисциплинарен характер на проекта.
„Място за бъдеще“ се осъществява от екип в състав:
д-р Петър Канев – ръководител на проекта, научен сътрудник в секция Антропология и изследване на религията в Институт за философски изследвания, БАН, преподавател в катедра История и теория на културата, Философски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, член на УС на Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“.
ас. Радосвета Кръстанова – преподавател в Нов български университет (НБУ), докторант в департамент Политически науки на НБУ и в Бургундския университет, Франция, председател на Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“.
арх. Мартин Микуш – магистър по градско планиране от Университета за архитектура, строителство и геодезия, специализирал в Университета в Синсинати, САЩ, член на Сдружение за енергийна култура.
Георги Стефанов – еколог, магистър по международен и алтернативен туризъм, член на WWF – Дунавско-карпатска програма, Сдружение за дива природа „Балкани“ и Информационен и учебен център по екология (ИУЦЕ).
Калин Ненов – студент в магистърска програма по превод, НБУ, преводач и издател във фондация „Човешката библиотека“.
Юлиана Наскова – магистър по управление на институции за социална работа, член на Българското дружество за защита на птиците, екологично сдружение „За Земята“ и CVS България.
Людмила Иванова – администратор на проекта, член на УС на Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“.
Нели Станкова – счетоводител на проекта.
„Място за бъдеще“ нямаше да се случи без помощта на:
Виолета Кръстева – студент по културология в СУ „Св. Климент Охридски“, координатор на „Място за бъдеще“ в програма културология на СУ „Св. Климент Охридски“.
Габриела Петрова – студент по културология в СУ „Св. Климент Охридски“, член на „Човешката библиотека“.
Гергана Костуркова – студент по културология и международни отношения в СУ „Св. Климент Охрдски“, координатор на „Място за бъдеще“ за Университетски клуб за екология и устойчиво развитие UNECO.
Иван Попов – Иво – студент в специалност „Реклама“ на департамент Кино, реклама и шоубизнес на НБУ, администратор на студентския форум на НБУ.
Димитра и Яна Каневи – най-младите членове на екипа на „Място за бъдеще“.
Проектът се осъществява в партньорство с:
- Департаменти Политически науки, Икономика и бизнес администрация, Масови комуникации и Дизайн и архитектура на Нов български университет;
- Философски факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“;
- Институт за философски изследвания при Българска академия на науките;
- Университетски клуб за екология и устойчиво развитие UNECO към СУ „Св. Климент Охридски“;
- Община Чипровци;
- Коалиция „За да остане природа в България“ в лицето на Българска фондация „Биоразнообразие“, Българска асоциация за алтернативен туризъм, Сдружение за дива природа „Балкани“, WWF – Дунавско-карпатска програма, Асоциация на парковете в България, Информационен и учебен център по екология, сдружение „Велоеволюция“.
УНИВЕРСИТЕТ НА ОТКРИТО
На 29 и 30 май 2010 година беше осъществен първият пътуващ семинар “Непознатата Витоша” по проект “Университет на открито” на Нов български университет, Софийско гражданско сдружение “Щастливеца” и Дирекция на Природен парк Витоша. Една от основните задачи на проекта Университет на открито е подобряването и създаване на нова визия на входовете към най-стария природнен парк на Балканския полуостров – Витоша. За опознаване на входовете към парка студентите и преподавателите се разделиха на няколко работни групи. Една част от тях (бъдещи архитекти и културолози) посетиха непознатата южна страна на Витоша – селата Боснек и Чуйпетлово, а друга част се включиха в почистването на парка, организирано от WWF Дунавско-карпатска програма по случай деня на природните паркове, както и в различин дейности във и около кв. Драгалевци.
Работните групи се събраха следобед заедно в хижа Звездица, където презентираха и обсъдиха съвместно с представители на Дирекцията на Природен прак Витоша наблюденията си и извършените от тях до момента дейности по проекта в рамките на учебните им програми, стажове и практики.За уточняване на тази задача в хижа Звездица бе проведена кръгла маса “Устойчиво развитие в Природен парк Витоша“, открита от директора на парка инж. Тома Белев. Петър Канев от Софийско гражднаско сдружение “Щастливеца” подкани участниците от различните депаратаменти и специалности да споделят първите резултати от наблюдениията си и от практическата си и учебна дейност в парк Витоша.
Задачата на студентите от специалности Политически науки, Международни отношения и Масови комуникации на Нов български университет и стажанти в Софийско гражданско сдружение “Щастливеца” беше да проучат бита и отношението към планината на местни хора от кв. Драгалевци. Ръководител на групата беше ас. Христо Бонев, докторант от Департамент Масови комуникации на НБУ:
Третата група студенти – стажанти в СГС-Щастливеца от стаж “Култура на бъдещето – проекти и практики на устойчиво развитие” имаше задача да интервюират хижари и хотелиери в района на местността Златните мостове. Ръководител на групата беше Томислава Гецова от CVS-България, студент от специалност културология на СУ “Св. Климент Охридски”:
Четвъртата група беше от представители и стажанти на Софийско гражднаско сдружение “Щастливеца” и имаше за задача обследване на входовете към парк Витоша от кв. Драгалевци и на културно-историческото наследство в Драгалевския манастир. Ръководител на групата беше д-р Петър Канев от Софийско гражданско сдружение “Щастливеца”:
Петата група студенти имаше задача да се включат в дейностите за подпомагане на Дирекция на Природен парк Витоша, организирано от WWF Дунавско-карпатска програма по случай Денят на природните паркове. Групата беше разделена на две подгрупи – едната от студенти и преподаватели от специалности Екологичен мениджмънт и Управление на туризма от Департамент Икономика и бизнес администрация на Нов български университет с ръководители доц. Събина Ракарова и д-р Михаил Михайлов от НБУ, а другата отново студенти от специалност екологичен мениджмънт на НБУ, както и от стажанти в СГС-Щастливеца от специалност Международен алтернативен туризъм към Депаратамент Науки за земята и околната среда на НБУ, с ръководител Людмила Иванова от Управителния съвет на Софийско гражданско сдружение “Щастливеца”. Част от студентите се включиха в почистването на парка, а други участваха в ремонт на дървен мост:
ГРАЖДАНСКИ ФОРУМ СОФИЯ
Форум София е дискусионна група, отворена към участници, интересуващи се от:
Гражданско участие в процеса на Устройствено планиране на гр София,
Опазване на природните и културни ценности на град София.
http://groups.google.com/group/forumsofia?pli=1
Коалицията от граждански организации “Бъдеще за историческото наследство на София”, която от дълго време насам се опитва да предизвика вниманието на градските власти и обществеността, включва следните неправителствени, граждански организации: Граждански комитет “Спасение 2000”, Инициативен комитет “Сакра Сердика”, Гражданско сдружение “Художествената академия в духа на първостроителите”, Проект “Място за бъдещето”, Гражданска инициатива за устойчиво развитие, Форум “София”, Асоциация на българските археолози. Координатор на коалицията е информатикът Митко Грозев. Нейни учредители са граждански сдружения и комитети, които фокусират дейността си върху опазването на археологическото и архитектурното наследство на столицата, както и върху устойчивото развитие на града. На пресконференцията по повод създаването на коалицията бяха повдигнати отново редица болезнени и за съжаление нерешени проблеми, като концепцията на метромрежата, която не е съобразена с археологическите дадености в централната градска част, изграждането на 17 подземни многоетажни паркинга също в центъра. Беше изтъкнато, че транспортно-комуникационната система според подготвения за приемане ОУП е пагубна за опазване на многовековното наследство на София. Не беше подминат и спорният проект за нова сграда на Художествената академия – красноречив пример за това как може да се унищожи една хармонична среда не като се руши, а като се строи. Крайно време е българската столица да има стратегия за устойчиво развитие. Въпреки че страната ни е ратифицирала редица международни конвенции, които я задължават да изработи стратегия, все още няма такава, изтъкнаха участниците в коалицията. Декларация на коалицията
http://mediapool.etaligent.net/show/?storyid=158327
Pingback: 19 ноември 2016 г.: Общо събрание на Сдружение Щастливеца | Място за бъдеще