Калин Ненов – Големите малки промени, които можеш да направиш в живота си

Малко неща ме вбесяват толкова, колкото сблъсъкът с екологично мислещи хора, които разчитат на правителствата и природозащитните организации да решат всички проблеми, които сме стоварили върху планетата си. (Едно от тия неща е сблъсъкът с хора, на които изобщо не им пука за Земята, но след като все още четеш това, надали ще си от тях. =) Нашите лични избори – начинът ни на живот, потребителските ни навици – имат огромно влияние върху състоянието на планетата; ала понякога е твърде лесно да се залутаме в смога, бълван от големите индустрии, и да изгубим от поглед значимостта на индивидуалните ни действия. Ако не вярваш, че действията ти – твоите лични действия – влияят на начина, по който Земята се справя, посети този калкулатор: http://first.gorichka.bg/index.php?p=61&l=1, и пресметни тоновете въглероден диоксид, които създаваш за една година. След като се съвземеш от шока (за мен определено беше шок), не се отчайвай, а се запитай как можеш да промениш тази цифра. Горният линк ще ти предложи решения; аз също.

Идеите, които съм събрал тук, имат три допирни точки: те са индивидуални – насочени към индивида… към теб; те са малки – не изискват саможертви, в повечето случаи дори ще спечелиш от тях; и са големи – общото им въздействие върху Земята ще бъде подвигът на живота ти. Надявам се, че ще се изненадаш – този път приятно – колко малко е нужно, за да направиш съществуването си по-дружелюбно към космическата перла, която ни е отредена за дом.

~ Преразгледай и преосмисли потребителските си навици:

Наистина ли ти трябва кола? Градският транспорт не отговаря ли на всекидневните ти нужди? Ако не, можеш ли да настояваш пред местната власт да осигури по-свестен превоз? Готов ли си да изчакаш пускането на по-чистите автомобилни технологии – хибридни коли, коли с водородна клетка? Още ли купуваш масла на Esso?1 Сещаш ли се да използваш повторно найлоновите торбички за пазаруване? Питал ли си магазините, в които пазаруваш, дали имат хартиени вместо найлонови торбички? Питала ли си ги дали са съгласни да зареждат по-екосъобразни продукти?2

~ Яж по-малко месо, купувай повече екологично чиста продукция:

Начините, по които се произвежда храната за масово потребление (особено месото), имат опустошителни последствия за екосистемите по света. (https://www.downtoearth.org/go-veggie/environment/top-10-reasons обобщава глобалните поражения от животновъдството в десет призляващи секции.) Ето ти пример за наистина индивидуално въздействие: храната се отглежда, за да задоволи нашите ежедневни нужди, затова от нас зависи и на нас се пада да изискваме тя да бъде отглеждана по безвреден, естествен начин, без пестициди, генно модифицирани съставки, антибиотизиране на животни, хормони.

~ Вкарай рециклирането и повторната употреба в навиците си на хранене:

Прави компост от домакинските органични отпадъци – обелки от плодове и зеленчуци, яйчени кори, костилки и огризки всякакви. Ако обикновено ядеш навън, носи си кутия за храна, преносима чаша или шише, собствени прибори (пластмасова вилица, лъжичка…); еднократната употреба на хартиените тарелки и стиропоровите чаши, предлагани в заведенията, създава страшно много отпадъци. На места, които свръхопаковат храната си (Макдоналдс?… А ти защо ядеш в Макдоналдс изобщо? =), учтиво, но твърдо откажи допълнителните торби, обвивки и прочие. Ако го правиш достатъчно често, дори може да променят опаковъчната си политика.

~ Стани турист-природолюбител – пътувай по-малко:

Всички видове моторен транспорт, които съществуват в момента, замърсяват околната среда, ала ако трябва да говорим за лично въздействие, пътуването по въздух е определено най-вредно. Зарежи разните екзотични тропически острови; живеем в едно от най-красивите кътчета на света – грабни раницата, обуй си алпийките и открий красотата наоколо.

~ Вземай зелени душове:

Не, не, не, не, нямам пред вид душове с приятел – тия са за твое удоволствие, не за благото на околната среда. =) Зелените душове са по-кратки от твоя средностатистически душ, ползват по-малко вода (което може просто да значи да затвориш кранчето, докато се забавляваш с шампоана и сапуна. Това ме подсеща – спираш водата, докато си търкаш зъбите, да?) и по-хладка вода. Освен това, решиш ли постепенно да минеш към по-хладни душове, ще откриеш, че тялото ти става по-устойчиво на настинки и други заболявания. Опитай следното: намали температурата на водата с един градус следващия път в банята. Задръж така за около месец, сетне намали с още един градус – и тъй нататък. Ще забележиш и че по-студената вода автоматично гарантира по-кратки душове. ;)

~ Ограничи отоплението (и по тоя начин употребата на горива):

Особено удачно в спалнята, където можеш да компенсираш по-студената обстановка с по-плътни одеяла, и всякакви други стаи в апартамента, които не се ползват постоянно. Можеш да оставиш одеяла и топли дрехи на стратегически позиции (напр. върху дивани) и да поддържаш по-ниска стайна температура. Добрата термоизолация на прозорците и вратите също намалява потреблението на енергия. (Кой каза „дунапренови лентички под черчеветата“?)

~ Подкрепяй финансово природозащитни организации и инициативи:

Това създава ОГРОМНА промяна в рамките на живота ти. Знаеш ли например, че вместо да плащаш данъци, можеш да даряваш пари на еко-организации?3

Пример за (проверена) организация, на която би могъл да направиш дарение, е нашата национална кампания „За да остане природа в България“: http://forthenature.org/campaign/17/; или, ако си от по-паричните и глобалномислещите, Plant-for-the-Planet: https://www.plant-for-the-planet.org/ (засаждат гори по света). Просто се огледай наоколо: организациите са там, разполагат с енергията и себеотдайността да работят за планетата ни, и са нестопански – не търсят печалба и разчитат на подкрепата на хора като нас. Този вид даване изразява и житейска философия: Земята ни дава всичко, от което се нуждаем, безплатно – не е ли редно и ние да дадем нещо?

~ Образовай се:

Абонирайки се за електронни екологични издания като Grist: https://grist.org/ (забележи как избягвам да те насочвам към хартиени носители – не е случайно =), ще си изградиш представа за актуалните теми и проблеми с цената на 30 минути допълнително четене в седмицата. А създадеш ли си веднъж тази представа, ще си готов да …

~ Надигнеш глас:

Заяви екологичните си терзания пред правителството си, местните и мултинационалните компании. Ако си достатъчно отдаден и освободен, можеш да се свържеш с тях лично, по телефона или чрез писмо. Ако не ти достига време или кураж, навярно ще предпочетеш електронните кампании и петиции. Сайт, който ти позволява да изразиш загрижеността си за природата безобразно лесно, е Panda Passport: https://makeyourmark.panda.org/ Препоръчвам ти го силно: съдържа акции във всички краища на света и предлага подробна информация и вдъхновяващо красиви снимки. Българските природозащитни организации са създали изключително богат граждански портал за околната среда (и не само) БлуЛинк: https://www.bluelink.net/

Горният списък е само бегъл поглед върху това, което всеки от нас може да направи за планетата ни. Ако имаш собствени предложения или въпроси, свързани с темата – пиши ни на place-точка-for-точка-future -маймунка- gmail-точка-com

Накрая, необходимо уточнение: Много от тия предложения може да не са приложими за теб точно сега (например в момента едва свързваш двата края в Студентски град и покупката на хибридна кола или човъркането на несъществуващите ти данъци е последната ти грижа). При все това те засягат избори, които най-вероятно ще трябва да направиш в някой етап от живота си. Говорим за промени в начина на живот в процеса на живеене; решения, които ще имат значение дотогава, докато крачиш по тая планета (а навярно и доста след това). Моля те да не отхвърляш нито една идея, която сега може да ти се струва неприложима; просто ги съхрани за бъдеща употреба – и ги сподели с хората около теб. Гласонадигането не се ограничава до нахъсени конфронтации с правителства и Големи Лоши Корпорации. То се изразява и в това да покажеш как чувстваш Земята ти, а хората, които най-вероятно ще те послушат и ще се опитат да разберат чувствата ти, са онези, които познаваш лично: роднините, приятелите, колегите, съратниците… Навярно въпросите, които съм задал тук, ще накарат тях да се замислят; навярно те ще успеят да извлекат полза от тези идеи. Само че силата да разпространим знанието остава в твои ръце; и аз всъщност тайно те моля да се присъединиш към всички природопазители, знайни и незнайни, по твой собствен начин, с твоите собствени думи…

За още природолюбиви идеи разгледай Екологично и практично“: https://ekologichno-praktichno.000webhostapp.com (особено секцията „Практично“)

1 Esso, известна и като ExxonMobil, е най-голямата нефтопреработвателна компания в света; слави се с нежеланието си да инвестира във възобновими източници на енергия – виж https://www.greenpeace.org/archive-international/en/news/features/exxon-still-funding-climate-ch/

2 Сп. „Едно“ наскоро ни зарадва с неоценим помощник – притурката „Зелен жокер“ (http://first.gorichka.bg/index.php?p=10&id=191), която обобщава екосъобразните продукти и магазини в страната ни.

3 Таня Джекова е публикувала обобщение на българските закони за даренията в блога си: http://djekova.info/blog/?p=25

Първообразът на този материал – обобщение за личните избори се роди на английски, още през 2003 г. Първо си мислех да го редактирам откъм стил… но нека си остане автентичен – такъв, какъвто е бил авторът му в началото на природопазещия си път. Само линковете са осъвременени (с изключение на онези, които са безвъзвратно изгубени).

 

Ще се радвам на всякакви отзиви,

Калин Ненов

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>