ПРОГРАМА НА КРЪГЛА МАСА “София 2020: Градска мобилност от бъдещето или от миналото?” 16-18 април 2018 г. – Crowd-In Project

Интердисциплинна образователна мрежа Място за бъдеще, Иниститут за изследване на обществата и знанието при БАН, Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия, Дом за науките за човека (MSH) към Университетът на Бургундия, Франция, Софийско гражданско сдружение Щастливеца имат удоволствието да ви поканят на КРЪГЛА МАСА за реализирането на 

„Разработване и управление на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност“

Проектът  Crowd In е международен, интердисциплинарен и се осъществява на няколко етапа.

Целта на първият етап е формиране на международни интердисциплинарни екипи за осъществяване на проекта - Crowd In (“Мобилност на бъдещето в урбанизираните райони чрез Crowd-Intelligence - изграждане на европейска партньорска структура за стимулиране на иновативни структури на демокрация на участието, за мобилност на бъдещето в различна локална среда“.) 

След първата среща на международните екипи през лятото на 2017 г. в Рурската област в Германия, второто събитие, предвидено по проекта, е кръглата маса в София, от 16 до 18 април 2018 г., с участието на ангажирани с проблемите на устойчивата градска мобилност на българската столица граждани, инициативи, организации и институтции.

ПРОГРАМА НА КРЪГЛА МАСА 

“София 2020: Градска мобилност от миналото или от бъдещето?”

16-18 април 2018 г.

16 април – ПРЕДСТАВЯНЕ НА ЦЕЛИТЕ И НА УЧАСТНИЦИТЕ И ФОРМУЛИРАНЕ НА ПРОБЛЕМА И ЗАДАЧИТЕ НА КРЪГЛАТА МАСА

 място: ГЕНЕРАТОР, в бившия завод «Витоша» на бул. “Черни връх” №47

(влиза се от задния вход)

Официално откриване на кръглата маса – уводни думи и приветствия:

д-р Петър КАНЕВ – координатор на проекта I-MaP за България

Зилке Щайнберг – директор на Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия – инициатор на проекта

Мари ЖегюУниверситет на Бургундия, Франция и FIAP – ръководител на проекта.

Мартин Заимов – представител на ГЕНЕРАТОР, домакин на откриването

доц. д-р Валери Личев – ръководител на Секция Антропологически изследвания към Истититут за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) при Българска академия на науките (БАН) и участник в международната образователна мрежа Място за бъдеще.

арх. д-р Климент ИвановДепартамент Архитектура на Нов български университет (НБУ) и участник в международната образователна мрежа Място за бъдеще.

Иван Велков – заместник председател на Столичния общински съвет (СОС).

Представяне на целите на кръглата маса и на участниците в нея – водещи: Петър Канев и Мари Жегю и екип на Сдружение Щастливеца Образователна мрежа Място за бъдеще - Интердисциплинният подход и смисълът от работа в неконвенционални групи.

Мари Жегю и Зилке Щайнберг (FIAP) – Представяне на проекта I-MaP, цели, задачи, перспективи, участници и партньори.

Иван ВелковСтоличен общински съвет, Мартин Заимов (ГЕНЕРАТОР) и Ангел Буров – Съюз на урбанистите в България (СУБ) – Проблемите на планирането на устойчива градска среда и мобилност в София.

Радост МариноваСдружение Велоеволюция и Веселин КиревГражданска инициатива за обществен релсов транспорт: Контролната власт – смисълът на обществения надзор и на гражданското участие при процесите на вземане на решения.

Мартин Заимов – Широкият смисъл на понятието “дизайн” – от първия план за мобилността в София, през инициирането на Сдружението за електрическите превозни средства в България до инициативата ГЕНЕРАТОР.

 17 април – ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДЕЙНОСТТА, ПОСТИЖЕНИЯТА И ПЕРСПЕКТИВИТЕ ЗА РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМИТЕ НА ГРАДСКАТА МОБИЛНОСТ ОТ УЧАСТНИЦИТЕ В КРЪГЛАТА МАСА.

Място на провеждане: Семинарна зала на Института по право при БАН на ул. Сердика №4, партерен етаж.

Откриване на сесията от  Мари Жегю и Петър Канев – очертаване на задачите за деня и начинът на провеждане на събитието.

Драгомир КонстантиновФондация “Зеленика” и Мария Малцева, Инициативен комитет “София – зелена столица” и Група Град. Кратко представяне опита им, на дейностите и инициативите и отговаряне на въпроси на участниците.

Лилия Енчева-Христова, обществен посредник на град София (столичен омбудстман) – Смисъл на взаимодействието на Столична община с гражданските инициативи.

Мари Жегю и Зилке Щайнберг (FIAP) – представяне на академичните и научни измерения на проекта I-MaP, на академичните партньори, на интердисциплинарната методологията и подход на екипа, съобразени с целите за развиване на устойчиви комплексни системи чрез съвместната работа (синергия) на науките за човека и обществата и на технологичните разработки и иновации.

проф. Румяна Стоилова – директор на Институт за изследване на обществата и знанието (ИИОЗ) при БАН – Възможностите на науките за човека и обществата в БАН за принос по отошение на дългосрочните цели на проекта I-MaP.

доц. арх. Георги Георгиев – ръководител на Департамент Архитектура към Нов български университет (НБУ) – Мобилност, градоустройство и устойчиво развитие на градската среда – какъв може да бъде приноса на академичните и образователните организации към адекватното им планиране.

Ангел Буров и Васил МаджирскиСъюз на урбанистите в България (СУБ) – Предизвикателства пред приложението на разработвания към момента План за устойчива градска мобилност на София и по принцип.

Брейнсторм. Обявяване на резултатите от обсъждането.

Откриване на следобедната сесия. Брейнсторм и работа по групи. Обявяване на резултатите от работата по групи.

Борислав Сандов, съпредседател на Политическа партия Зелените – Проблеми и перспективи пред зелените градски политики в България.

Брейнсторм – идентифициране на проблеми на София, които могат да се интегрират към задачите на проекта.

Резултати от обсъждането  – търсене на допирни точки и консенсус.

Иван Велков – заместник председател на СОС -  Столичен общински съвет и проблемите на устойчивата градска мобилност.

арх. Любомир ГеоргиевОбщинско предприятие Софпроект – общ градоустройствен план. Представяне на дейността и на предизвикателствата пред организацията.

Заключително обобщение – формулиране на обща позиция.

 18 април – ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ ОБОБЩЕНИЯ И РЕШЕНИЯ ЗА СЪТРУДНИЧЕСТВО.

Място на провеждане: Семинарна на Института по право при БАН на ул. Сердика №4, партерен етаж.

Калоян Карамитов Визия за София. Кратко представяне на дейността и отговаряне на въпроси на участниците.

Гергин БорисовГражданска инициатива “Спаси София”. Представяне и отговаряне на въпроси на участниците.

Заключителна дискусия и обобщение на резултатите от кръглата маса. Заключетелни думи, изводи от кръглата маса, обявяване на следващите стъпки и събития, свързани с проекта за България.

Инициатори: Интердисциплинна образователна мрежа Място за бъдеще, Иниститут за изследване на обществата и знанието при БАН, Институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Градчето на учените в град Гелзенкирхен, Германия, Дом за науките за човека (MSH) към Университетът на Бургундия, Франция, Софийско гражданско сдружение Щастливеца.

1-Заснемане на цял екран 12.4.2018 г. 132754

Първият етап на проекта „Разработване и управление на модел и на план за устойчива интермодална градска мобилност – I-MaP“ е финансиран от Германското федерално министерство на околната среда и устойчивото развитие и се изпълнява от Социологическия институт за иновации и подобрение на работната среда (FIAP) към Парка на науката в град Гелзенкирхен, провинция Северен Рейн – Вестфалия. Целта е създаване на международен екип за кандидатстване по голям европейски проект по програма „Хоризонт 2020“ или по друга европейска програма. Партниращи държави по проекта са Германия, Франция, Чехия, Словакия и България. От германска страна проектът ще се реализира като съвместна дейност на института FIAP, Университета на Мюнстер и Вупертал институт в градовете Гелзенкирхен и Мюнстер в Рурския регион. Партньори от френска страна са Центърът „Русо“ за изследвания на иновативни преходи (Réseau Recherche Innovation Transition), Дом за науките за човека (MSH) към Университета на Бургундия в град Дижон. В Словакия проектът ще се изпълнява в самоуправляващия се регион Жилина и ще се осъществява в партньорство с организацията PEDAL Consulting. В Чехия и в България проектът ще търси възможности за приложение в две от най-интензивно трансформиращите са урбанизирани столици в Централна и Югоизточна Европа – Прага и София. В Чехия проектът се координира от неправителствената организация EDUcentrum, посветена на иновации в образованието и на практическо образование, която има дългогодишен опит в съвместна работа с община Прага. В София проектът се координира от Софийско гражданско сдружение „Щастливеца“ и Интердисциплинарна образователна мрежа „Място за бъдеще“ и ще се осъществява с участието на департамент Архитектура на Нов български университет и Института за изследване на обществата и знанието при БАН.

На първия етап от проекта все още има възможност към международните му инициатори да се присъединят и нови партньори от участващите държави. Участващите в консорциума организации си поставят за дългосрочна цел съвместното разработване на иновативен модел за управление на мобилността, не само на ниво тестване и симулация, но и на ниво частичното му приложение спрямо местните нужди на участващите региони и общини.

В тази връзка всяка от партниращите страни в първия етап на проекта се ангажира с осъществяването на срещи на партньорите и кръгли маси на местна територия в собствените си държави и на терен в участващите региони, с цел постигане на координацията за съвместната работа на партньорите.

Кръглата маса в София се осъществява с подкрепата на:

1-cropped-issk-head.jpg (1340×330) - Google Chrome 12.4.2018 г. 132224

————————————————————————————–

Още за първия етап на проекта:

crowdinLogo

Stage 1 Crowd In ”Мобилност на бъдещето в урбанизираните райони чрез Crowd-Intelligence - изграждане на европейска партньорска структура за стимулиране на иновативни структури на демокрация на участието, за мобилност на бъдещето в различна локална среда“.

ЦЕЛИ:

Създаване на устойчив консорциум (академичен и производствен), който да подготви няколко различни международни проекто-предложения.

Развиване на иновативни технологии, услуги и сценарии за прилагане на устойчива градска мобилност в урбанизираните райони.

Подсилване на мотивацията на участниците чрез съдействие и колаборация.

Интегриране на хетерогенни разнородни групи и общности с цел иновативни решения на регионално ниво.

Организиране на устойчива структура за междукултурен обмен на знание.

DSC_0041-750x500

РАБОТЕН ПЛАН:

Създаване на действаща международна мрежа:

- Дефиниране на нуждите и натрупване на различни идеи за решения на проблемите на град София и на град Прага.

- Иницииране на кооперативно работещи групи в София и в Прага.

- Интеграция на партньорите на терен във Франция и в Германия.

- Осъществяване на иновативни уъркшопи в двата целеви града.

- Анализ на събраните данни и резултати и разработване на няколко различни проекто-предложения.

- Коопериране на проекто-предложенията в рамите на съвместни международни проекти.

DSC_0038-750x500

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПЪРВИЯ ЕТАП:

- Инцииране на европейско сътрудничество в областта на устойчивото развитие на градската мобилност.

- Разработване на съвместно международно проекто-предложение към някоя от Европейските програми за финансиране.

-Развитие на междукултурни изследователски структури и мрежи за професионална компетентност.

На снимките по-горе: Международната среща и уъркшопи в Парка на науката в Гелзенкирхен, Германия – първото събитие по проекта, юли 2017 г. Автор на снимките: Мари Жегю

3 thoughts on “ПРОГРАМА НА КРЪГЛА МАСА “София 2020: Градска мобилност от бъдещето или от миналото?” 16-18 април 2018 г. – Crowd-In Project

  1. Prof. Lucia Ilieva

    We are interested to collaborate in this project, because our NGO CSDCS (Club “Sustainable development of Civil Society”) is appointed by the EC as a National Coordinator on Mobility for Bulgaria and a SUMP Focal point. We implement several H2020 and INTERREG projects on mobility and urban planning. Please see at our website our current CIVITAS projects related to the Urban mobility. We translated and published the EU SUMP Guidelines in Bulgarian and I will bring some printed copies to the meeting in Sofia.

    Reply
    1. Кал

      Glad to meet you and thank you for your interest!

      May I ask you to post direct links to your relevant Urban Mobility projects? I had difficulty finding my way around your website.

      We’re looking forward to meeting you in person.

      Reply
  2. Pingback: Crowd-In_Project | Място за бъдеще

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>